راز برخورد شهاب سنگ قدیمی ترین پرندگان

راز: برخورد شهاب سنگ قدیمی ترین پرندگان آمریکا پرنده زندگی میلیون محققان برخورد انقراض

گت بلاگز اخبار اجتماعی عاشقان بی‌پول

یک خانواده دو نفره به غیر از هزینه مسکن حدود یک میلیون و ١٠٠ هزار تومان هزینه دارد

عاشقان بی‌پول

عاشقان بی پول

عبارات مهم : اجاره

یک خانواده دو نفره به غیر از هزینه مسکن حدود یک میلیون و ١٠٠ هزار تومان هزینه دارد

«دنبال همسران پولدار باشید»، «هزینه هایتان را دانگی کنید»، «عشق به شرط پول» و … اینها توییت هایی است که بلافاصله بعد از توصیه منصور غلامی، وزیر علوم در توییتر به راه افتاد. غلامی به دانشجوها گفته بود با دقت عاشق شوند و خیلی الکی عاشق نشوند. این عنوان ولی با تصویر العمل گسترده بازدیدکنندگان ایرانی توییتر همراه بود. البته علی رغم انتظار، بازدیدکنندگان مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد را مخاطب قرار دادند و با هشتگ هایی که به راه انداختند اعلام کردند که عمده علت رویگردانی آنها از علاقه و ازدواج پرسشها اقتصادی و بیکاری است.

عاشقان بی‌پول

به جز این، براساس طرح آمارگیری از واکنش‌ها فرهنگی خانوار ایرانی هم که به وسیله مرکز آمار کشور عزیزمان ایران انجام شده، مهمترین معضل ازدواج جوانان از نظر افراد ۱۸ساله و زیاد شهری، بیکاری با ۷۴درصد، نداشتن شغل دایم با ۵۴.۴درصد، مسئله تهیه مسکن با ۵۴.۱ درصد و وضع نامناسب مالی سرپرست با ۳۳.۵ درصد بوده است.

البته نگاهی به سایر آمارهای اقتصادی نشان می دهد ادعای جوانان ایرانی چندان بیراه نیست و حالا براساس آخرین داده های مرکز آمار ایران، قیمت بیکاری جوانان در فصل بهار به ٢٨,٨ درصد رسیده هست. این عنوان درحالی رخ می دهد که قیمت بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی رکوردشکنی کرده و در شرایطی که شمار افراد دارای تحصیلات دانشگاهی در سال های بعد از انقلاب ١٤ برابر شده است هست، گزارش های رسمی نشان می دهد که میزان همکاری اقتصادی افراد تحصیلکرده از ٦٨.٩ در سال ٦٥ به ٤٨ درصد در سال ٩٠ کم کردن داشته است و این روند همچنان ادامه دارد؛ به طوری که درحال حاضر بحران تحصیلکرده های بدون کار و بیکاری به عنوان یکی از ابرچالش های دولت مطرح شده است و حتی کمک های مشاوره ای کارشناسان صندوق جهانی پول را جهت کشور عزیزمان ایران به دنبال داشته است.

یک خانواده دو نفره به غیر از هزینه مسکن حدود یک میلیون و ١٠٠ هزار تومان هزینه دارد

از این گذشته، درحالی که حداقل مزد در سال ٩٥ حدود ٨١٢ هزار بوده است و وضع دستمزد مشاغل در کشور عزیزمان ایران براساس نظرسنجی سایت کشور عزیزمان ایران تلنت نشان می دهد میانگین دریافتی شاغلان ایرانی از مشاغل معمول بین یک تا ١.٥ میلیون تومان هست، حمید حاج اسماعیلی، کارشناس بازار کار و عضو شورایعالی کار با بیان این که آمارهای بانک مرکزی جهت هزینه خانوار مورد انتقاد فعالان کارگری قرار گفته و آن را رقمی غیرواقعی می دانند، اعلام کرد: براساس مدلی که کارشناسان بازار کار تهیه کرده اند، هزینه استخراج شده است جهت یک خانواده دو نفره شهری حدود یک میلیون و صد هزار تا یک میلیون و دویست هزارتومان منهای هزینه مسکن است.

از این گذشته، بررسی فایل های اجاره و خرید مشاوران املاک مسکن پایتخت کشور عزیزمان ایران نشان می دهد، هزینه رهن و اجاره یک مسکن ٤٥ متری در جنوب شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران به جز هزینه رهن مسکن اجاره ای حدود ٤٠٠ تا ٦٠٠ هزار تومان در ماه است که با این حساب حداقل هزینه یک خانوار دو نفره در پایتخت کشور عزیزمان ایران حدود ٢ میلیون تومان در ماه برآورد می شود که هیچ گونه سنخیتی با وضع دستمزدها در بازار کار کشور عزیزمان ایران ندارد و خانوار دو نفره را دچار کسری بودجه می کند.

به اعتقاد جامعه شناسان، حالا یکی از عوامل مهم طلاق به بیکاری، ناتوانی در تهیه مسکن و هزینه های بالای زندگی ربط پیدا می کند. آن طور که امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس به «شهروند» می گوید پرسشها اقتصادی هم سد راه بزرگی جهت ازدواج جوانان و نخستین عامل در ازدواج نکردن یا دیر ازدواج کردن است و هم در طلاق یکی از شاخص های مهم است تا جایی که می توان رتبه اول را جهت آن قایل شد.

عاشقان بی‌پول

٧٠ درصد بیکاران کشور جوان ها هستند

شانزده میلیون جوان در سن ازدواج داریم که براساس آمارها حدود ۵ میلیون نفر از آنها، جوانِ طلاق گرفته و ۱۱ میلیون نفر، جوانِ در سن ازدواج هستند. به گفته بعضی جمعیت شناس ها و جامعه شناس ها استناد به آمار سال های ٨٥ تا ٩٥ نشان می دهد که حدود ٢٥ درصد از جوانان بدون کار هستند. ولی حدود ٧٠ درصد بیکاران کشور جوان ها هستند که اغلب آنها در سن ازدواج قرار دارند. به گفته رسول صادقی، معاون پژوهشی موسسه مطالعات جمعیتی کشور، طول مدت بیکاری نیمی از این قشر زیاد از ٢ سال است.

به گفته صادقی، مهمترین مانع بر سر راه ازدواج جوانان معضل بیکاری و نبود امنیت شغلی در جامعه هست. آن طور که او می گوید، زمانی هم که از دختران این پرسش مطرح می شود که آیا راجع به ازدواج دیر تصمیم می گیرند باز هم به بیکاری پسران اشاره و سپس دلیلی مثل نبود حق گزینش را مطرح می کنند.

یک خانواده دو نفره به غیر از هزینه مسکن حدود یک میلیون و ١٠٠ هزار تومان هزینه دارد

معاون پژوهشی موسسه مطالعات جمعیتی کشور اعتقاد است که برنامه هایی مثل وام ازدواج جهت تسهیل این مسأله ناکارآمد است و تا زمانی که جوانان راجع به اشتغالشان امنیت خاطر نداشته باشند، وام ازدواج نمی تواند مشکلی از آنها برطرف کند. به گفته او، مطالعات نشان می دهد که مهمترین و ایده آل ترین موقعیت ازدواج پسران بعد از اشتغال آنهاست.

بیکاری مهمترین عامل ازدواج نکردن

عاشقان بی‌پول

براساس نتیجه های سرشماری عمومی نفوس و مسکن هم میانگین سن در نخستین ازدواج زنان در سال ۹۵ در مقایسه با سال ٩٠ بالغ بر ٠,٤ سال کم کردن پیدا کرد. به این ترتیب میانگین سن در نخستین ازدواج زنان کل کشور در سال ۱۳۹۰ از ٢٣.٤ به ۲۳ سال در سال ۱۳۹۵ کم کردن یافته هست. میانگین سن در نخستین ازدواج زنان در سال ۹۵ در نقاط شهری و روستایی به ترتیب برابر ٢٣.٤ و ۲۲ سال محاسبه شده است هست. این شاخص در سال ۱۳۹۰ در نقاط شهری ٢٣.٦ و در نقاط روستایی ۲۳ سال بوده است.

مقایسه نتیجه های سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال های ۹۵ و ۹۰ زیاد کردن ٠,٧ سال میانگین سن در نخستین ازدواج مردان را نشان می دهد. براساس این نتیجه های میانگین سن در نخستین ازدواج مردان در سال ۹۵ در کل کشور ٢٧.٤ و در سال ۱۳۹۰، ٢٦.٧ سال بوده هست. این شاخص در سال ۹۵ جهت نقاط شهری ٢٧.٨ و در نقاط روستایی ٢٦.٥ سال محاسبه شده است هست. همچنین میانگین سن در نخستین ازدواج جهت مردان در سال ۹۵ جهت نقاط روستایی ٢٦.٥ و در سال ۹۰، ٢٥.٨ سال بوده است.

دستمزدهای پایین و هزینه های بالا

میزان دستمزد و حقوق یک جوان با سابقه کار پایین یا معمولی نمی تواند جوابگوی هزینه های زندگی و پرداخت اجاره منزل باشد. این درحالی است که یک خانواده دو نفره به غیر از هزینه هایی که باید جهت مسکن پرداخت کند، جهت یک زندگی معمولی و تأمین نیازهای اولیه حدود یک میلیون و ١٠٠ هزار تومان هزینه دارد، ولی دستمزدها همخوانی با این هزینه ها ندارد؛ به عنوان مثال یک تکنیسین با سابقه کار تا سه سال، یک میلیون و ٣٠٠ هزار تومان دریافتی دارد و یک انباردار با همین میزان سابقه، یک میلیون و ٢٠٠ هزار تومان حقوق می گیرد. یک منشی هم اگر سابقه کار تا سه سال داشته باشد، یک میلیون و ٢٠٠ هزار تومان دریافتی خواهد داشت و تدریس هم جهت کسی که سابقه کار مشابهی دارد، زیاد از یک میلیون و ٢٠٠ هزار تومان درآمد نخواهد داشت.

هزینه سنگین اجاره منزل جهت جوان ها

اما اگر یک دختر و پسر جوان قصد ازدواج داشته باشند و بخواهند حتی منزل کوچکی را در نقاط جنوبی پایتخت کشور عزیزمان ایران هم اجاره کنند، باید هزینه های سنگینی را پرداخت کنند. هزینه های زیادی که با حقوق و دستمزد معمولی همخوانی چندانی ندارد. اگر یک زوج بخواهند در بازار دوم نازی آباد یک آپارتمان ٥٠ متری را اجاره کنند، باید ٤٥ میلیون تومان بابت رهن کامل بپردازند. یک آپارتمان ٤٠ متری هم در نازی آباد، ٢٥ میلیون رهن و ٤٠٠ هزار تومان اجاره می خواهد.

یک آپارتمان ٤٨ متری در تولیددارو هم ١٥ میلیون رهن و ٤٥٠ هزار تومان اجاره مورد نیاز دارد. یک زوج جهت یک آپارتمان ٤٥ متری در خانی آباد ١٠ میلیون رهن و ٥٨٠ هزار تومان اجاره و جهت یک آپارتمان ٤٥ متری در میدان خراسان ٢٠ میلیون رهن و ٤٠٠ هزار تومان اجاره نیاز دارند. چنانچه یک زوج بخواهند یک آپارتمان ٥٠ متری در محله فلاح اجاره کنند، باید ٢٥ میلیون رهن و ٥٠٠ هزار تومان اجاره بپردازند. قیمت یک آپارتمان ٤٠ متری در شوش هم ٧ میلیون رهن و ٥٠٠ هزار تومان اجاره است.

خواسته های اقتصادی عامل بعضی طلاق ها

حالا به گفته جامعه شناسان عامل اقتصادی به عاملی مهم در به تأخیر افتادن ازدواج، بروز طلاق و نابسامانی های خانوادگی تبدیل شده است هست. به گفته امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس، بیکاری که به دنبال آن فقر اقتصادی به وجود می آید، یک مسأله اساسی در ازدواج نکردن جوان ها و حتی زیاد کردن میزان طلاق است.

به گفته این جامعه شناس، زمانی که یک جوان بدون کار است یا حقوق پایینی دارد، قاعدتا نمی تواند هزینه های یک زندگی دو نفره را تأمین کند و از همین رو دیگر به ازدواج فکر نمی کند.

آن طور که قرایی مقدم می گوید بعد از ازدواج و تشکیل زندگی هم از آن جا که خواسته های اقتصادی به خصوص زنان تأمین نمی شود، بعضی از آنها راهی جز طلاق پیش روی خود نمی بینند. البته تأثیر عوامل اعتقادی و تربیت خانوادگی در این عنوان و نظر افراد در این عنوان که توقعات بیجا از زندگی یکسان نداشته باشند و ازدواج را یک معامله اقتصادی ندانند، بسیار تأثیرگذار است.

او اعتقاد است که حتی در طلاق هم می توان عامل اقتصادی را دارای رتبه اول نقش آفرینی دانست، لیکن ذهنیت حاکم بر مردم نه تنها در کشور عزیزمان ایران بلکه در کل جهان، مادیات است و به همین علت همه چیز با پول سنجیده می شود. به گفته این جامعه شناس، بیکاری، هزینه های مسکن و توقعات اقتصادی بیجا از عمده عوامل اقتصادی موثر در زیاد کردن میزان طلاق است.

اخباراجتماعی – شهروند/المیرا اکرمی

واژه های کلیدی: اجاره | ایران | بیکاری | میلیون | ازدواج | ایرانی | اقتصادی | هزینه های زندگی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz